Vecka | Mån | Tis | Ons | Tors | Fre | Lör | Sön |
---|---|---|---|---|---|---|---|
53 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 | 3 |
1 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
2 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
3 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
4 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Möjlig ankomstdag Vald period Ledigt datum Inte ledigt |
Fräsch och ljus bostad med god standard i övervåning på villa med hänförande havsutsikt över Hakefjorden. Här bor ni lugnt och lantligt i lilla Torp, nordväst om Kungälv med endast ett stenkast till havet! Perfekt för familjen som vill bo rofyllt, nära till salta bad och många attraktioner i närområdet.
Lägenheten har separat entré och totalrenoverades 2010. Ni disponerar även över en egen tomtdel på framsidan av huset med gräsmatta och utemöbler där ni kan sitta och njuta av frukosten efter morgondoppet.
Öppen planlösning i kök/vardagsrum med utgång till balkong där ni börja dagen med en kopp nybryggt kaffe medan ni beundrar utsikten och spanar efter båtar på fjärden . Köket har två induktionshälls plattor + två elplattor. Tre ljusa sovrum varav en med dubbelsäng och övriga två med två enkelsängar i varje. Barnsäng och barnstol finns. Fräscht helkaklat badrum med både tvättmaskin och torktumlare.
Endast 150 m till er näst intill ”privata” badplats med brygga och klippor. Kommunala och barnvänliga badplatsen Vadholmen finns på andra sidan Valby kile om ni tar bilen.
Många sevärdheter och charmiga kustsamhällen i närområdet. Missa inte ett besök till vackra Marstrand, 20 km. Marstrand är västkustens seglingsmetropol med ett myllrande folkliv, fästning och kunglig glans. Nära till service och nöjen i Kungälv, 17 km där ni även kan besöka Bohus fästning med sin mäktiga klippsiluett.
Är ni sugna på shopping har Stenungsund, 20 km, ett 60-tal butiker att fynda i. Till storstaden Göteborg med välkända nöjesparken Liseberg, 40 km. Närmsta serviceort är Kode 6 km, med affär och pizzeria. Livsmedelsaffär med begränsat utbud finns även i Solberga 4 km. Ägaren bor i villans undervåning med separat entré på baksidan av huset. Fritt WiFi. Vissa ändringar av möbler kan förekomma.
Välkommen till en fräsch bostad med fint läge och underbar havsutsikt!
Här norr om Göteborg ligger bl a Marstrand och Kungälv. Den vackra trästaden Marstrand har alltid haft en speciell dragningskraft och lockat med det syndiga livet, kungligheter, bad, nöjen och kappseglingar.
I dag är Marstrand västkustens seglingsmetropol med ett myllrande folkliv under sommarmånaderna och här är alltid något på gång. Ön kantas av restauranger och kaféer som ligger, tätt, tätt, och serverar er alltifrån en lätt lunch till en femrätters gourmetmiddag i den mest magiska solnedgången.
Dessutom lockar nöjen, evenemang, utställningar och de vackra husen men även fina vandringsleder i underbar natur och fina badplatser oavsett om ni föredrar klippor eller sandstränder. Den största sevärdheten är utan tvekan Carlstens Fästning, främst känd för Lasse-Maja och hans fängelsehåla, kanoner, fester och fantastisk utsikt. Och skulle ni vilja känna storstadspulsen är det inte långt till Göteborg.
Varma klipphällar röda sjöbodar, perfekt fiske, vattensporter och spännande utflyktsmål. För barnfamiljer är utbudet stort. Det finns många nöjesparker och flera djurparker. Spännande fästningar och museer där man själv får utforska och exprimentera.
Längst i väster ligger Bohuslän eller det som i folkmun kallas Västkusten. Västkusten är havet, salta bad, vågbrus och soldränkta klippor – det är inte så konstigt att vi vallfärdar till denna vackra del av Västra Götaland, varje sommar. Här på Västkusten finns alltid något att göra. Förutom att bada och sola kan du roa dig med aktiviteter som till exempel segling, paddling, fiske och promenader i vackra omgivningar. Den här delen av Sverige är dessutom fylld av spännande utflyktsmål för hela familjen och mysiga skärgårdspärlor att besöka.
I den norra delan av Västra Götaland ligger Dalsland, som med sin mångfald av naturupplevelser också är Sveriges vattentätaste landskap. Här kan du prova allt från att paddla kanot till bergsklättring och att färdas med dressin eller rälsbuss. Här finns en av Europas vackraste vattenväg: Dalslands kanal. Kanalen består av ett pärlband med stora och små sjöar, vikar, fjordar och bi-leder. Sjösystemets totala längd är ca 250 km och sträcker sig från Vänerns västra sida, passerar upp genom landskapet Dalsland, vidare in i landskapet Värmland, upp emot norska gränsen och in i Norge.
Mellan Vänern och Vättern, Mariestad, Gullspång, Töreboda och Karlsborg ligger Göta kanal, som lockar med folkliv, aktiviteter och avkoppling i en härlig blandning hela året. Här kan man med fördel vandra, cykla eller rida runt i landskapet för att upptäcka nya intressanta sevärdheter varje dag! Till exempel kan du följa den biosfära vandringsleden mellan Mariestad och Ullersund, på Kålland/Kållandsö, som är över 100 km lång och bitvis följer sträckor av Kinnekulle vandringsled och Pilgrimsleden. Andra populära besöksmål är Läckö slott, Hornborgasjön, Varnhems klosterkyrka och Skara sommarland.
livet i och omkring Göteborg präglas av en ständig längtan till havet där Bohuslän med sina kobbar och skär tillfredställer detta behov med råge. Här finns mängder av spännande sevärdheter och aktiviteter för alla åldrar,smaker och plånböcker. I området finns gott om gemytliga restauranger där du kan njuta av fisk och skaldjur i världsklass. Dessa delikatesser bidrar till att göra Göteborg och Bohuslän till heta mötesplatser för besökande livsnjutare.
Du som vill hyra stuga eller hus på Västkusten i Västra Götaland finner i vårt utbud över 400 stugor att hyra i området – från Göteborg i söder till Strömstad i norr. Från Marstrand i väster till Mariestad i öster.
Vi har allt från klassiska stugor till lyxiga villor med pool, så du hittar garanterat något som passar dig och ditt sällskap oavsett när på året ni vill semestra.
Vecka 25 t.o.m vecka 33 | |||||||||
Måndag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Tisdag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Onsdag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Torsdag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Fredag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Lördag | 10:00 - 20:00 | ||||||||
Söndag | 10:00 - 14:00 |
Vecka 34 t.o.m vecka 24 | |||||||||
Måndag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Tisdag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Onsdag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Torsdag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Fredag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Lördag | Stängt Öppettider telefon 16:00 - 20:00 | ||||||||
Söndag | Stängt |
Då ni har bokat en semesterbostad via oss på DanCenter, kommer ni strax därefter att motta en bekräftelse på er bokning. Bekräftelsen är ert bevis på att ni reserverat den önskade bostaden och den innehåller samtliga de upplysningar som ni har användning av. På den första sidan finns upplysningar som adressen till stugan/lägenheten och platsen där nyckeln finns. Mitt på sidan finner ni vägbeskrivningen som beskriver vägen till nyckelutlämningsplatsen. På de efterföljande sidorna finner ni själva räkningen för er vistelse med en tillhörande betalningsinformation. Det framgår av dokumenten när betalningen förfaller.
Vid ankomst till nyckelutlämningsplatsen visar ni ert hyresbevis och ni får då nyckeln till er semesterbostad. I de flesta fall betala ni inget extra för förbrukningen av el och vatten. I de fall ni skall betala för förbrukningsrelaterade kostnader, så får ni ett elkuvert samtidigt som ni får nyckeln. Ni skall då direkt skriva ned de värden som respektive mätare visar vid er inflyttning.
I vissa fall kan båt och/ båtmotor beställas. I de fall skall beställning göras senast 1 månad innan er ankomst, via länk i ert hyresbevis.
Normal ankomsttid är kl. 16.00 på inflyttningsdagen. Om ni skulle ankomma vid en annan tidpunkt så skall ni avtala detta med nyckelvärden på förhand. Information om hur ni når denna person står på ert hyresbevis.
Ni kan beställa extra varor och tjänster via den länk som finns i ert hyresbevis. Var dock mycket uppmärksamma på att ni endast kan beställa de saker som tydligt står angivna i beskrivningen för respektive stuga.
Alla stugor har komplett kökstillbehör till det antal personer som maximalt får bebo fastigheten. Sänglinne, diskhanddukar, handdukar mm skall ni normalt själva ta med er.
Ni kan också beställa slutstädning via länken på hyresbeviset, om det framgår av beskrivningen av er utvalda stuga att ägaren av stugan tillhandahåller den tjänsten. Slutstädning och andra tilläggstjänster skall alltid betalas på plats till ägaren, dennes kontaktperson eller läggas i elkuvertet.
Tillägsbeställningarna skall göras senast 14 dagar innan ankomst. Var dock uppmärksamma på att båt/båtmotor skall beställas 1 månad innan er ankomst.
Vill ni få aktuell information om trafikläget - se www.trafiken.nu
Vill ni få de senaste väderprognoserna - se www.smhi.se