Vecka | Mån | Tis | Ons | Tors | Fre | Lör | Sön |
---|---|---|---|---|---|---|---|
53 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 | 3 |
1 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
2 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
3 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
4 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Möjlig ankomstdag Vald period Ledigt datum Inte ledigt |
Precis intill vattnet vid en fin badstrand ligger detta smultronställe. Charmigt rött hus med vita knutar och stor uteplats. Här kan ni njuta av en betagande sjöutsikt och ett fantastiskt läge i vackra Nordkroken. Boendet passar utmärkt för en familj eller ett sällskap som uppskattar närhet till bad och sandstrand.
Intill huset går en liten väg ner till den allmänna badplatsen med brygga och stor sandstrand för lek. Möjlighet finns att gå direkt ner till en egen liten vik utanför huset. Ingången är på baksidan av huset mot vattnet.
I entrén finns en liten hall och direkt till höger finns köket. Här finns allt man kan behöva i detta lantliga vita kök. Till vänster ligger badrummet med toalett och dusch. Intill badrummet finns ett sovrum med 2 enkelsängar som kan ställas ihop till en dubbelsäng. Härifrån har du också utsikt mot badplatsen. Mitt emot detta sovrum ligger det andra sovrummet med en enkelsäng. Innanför dessa rum breder det stora öppna vardagsrummet ut sig. Det är ljust och luftigt. Till vänster finner man tv-hörnan med en inbjudande soffa för lata dagar och till höger kan man sitta och njuta av goda middagar. Öppna gärna upp så ni får in värmen och kan njuta av kvällssolen. Till huset finns en separat gäststuga med ett loft med två madrasser. Perfekt för äldre barn som vill bo lite för sig själva.
Stugan ligger på egen tomt i ett stugområde som kallas Nordkroken.
Passa gärna på att vandra i naturreservatet uppe på Halleberg och Hunneberg. Missa inte att besöka det kungliga jaktmuséet. Här bjuds man på olika upplevelser som tex vandring och fika i en storslagen natur. Det går utmärkt att kombinera med en runda minigolf i Vargön. För den som vill fiska går det utmärkt i Vänern.
Välkommen till ett underbart boende precis intill sjön.
Vänersborg vid Vänerns södra strand är en riktig småstadsidyll full av mysiga kaféer, restauranger och bra shopping. I kombination med att staden är omgiven av vacker natur ger er alla möjligheter till en perfekt semester. Museum och ett inomhusäventyrsbad är ställen i staden som kan vara värda ett besök.
Närheten till Vänern gör staden till ett paradis för den som gillar vattenrelaterade utomhusaktiviteter. Ursandsbadet med sin långa sandstrand är en favorit, fiske, paddling och båtturer några andra favoriter. Områdets vackra och varierande natur ger också utmärkta möjligheter till exempelvis vandring och cykling. Och missa inte ett besök i ekopark Halle- och Hunneberg där älgen bor i orörd natur.
Inte långt från Vänersborg finns också grannstaden Trollhättan med med sitt unika fall- och slussområde, Trollhättefallen, vackra parker och naturområden, SAAB-museet mm.
På bekvämt bilavstånd finns även storstaden Göteborg med bland annat Avenyn, Liseberg och en vacker skärgård att uppleva.
Varma klipphällar röda sjöbodar, perfekt fiske, vattensporter och spännande utflyktsmål. För barnfamiljer är utbudet stort. Det finns många nöjesparker och flera djurparker. Spännande fästningar och museer där man själv får utforska och exprimentera.
Längst i väster ligger Bohuslän eller det som i folkmun kallas Västkusten. Västkusten är havet, salta bad, vågbrus och soldränkta klippor – det är inte så konstigt att vi vallfärdar till denna vackra del av Västra Götaland, varje sommar. Här på Västkusten finns alltid något att göra. Förutom att bada och sola kan du roa dig med aktiviteter som till exempel segling, paddling, fiske och promenader i vackra omgivningar. Den här delen av Sverige är dessutom fylld av spännande utflyktsmål för hela familjen och mysiga skärgårdspärlor att besöka.
I den norra delan av Västra Götaland ligger Dalsland, som med sin mångfald av naturupplevelser också är Sveriges vattentätaste landskap. Här kan du prova allt från att paddla kanot till bergsklättring och att färdas med dressin eller rälsbuss. Här finns en av Europas vackraste vattenväg: Dalslands kanal. Kanalen består av ett pärlband med stora och små sjöar, vikar, fjordar och bi-leder. Sjösystemets totala längd är ca 250 km och sträcker sig från Vänerns västra sida, passerar upp genom landskapet Dalsland, vidare in i landskapet Värmland, upp emot norska gränsen och in i Norge.
Mellan Vänern och Vättern, Mariestad, Gullspång, Töreboda och Karlsborg ligger Göta kanal, som lockar med folkliv, aktiviteter och avkoppling i en härlig blandning hela året. Här kan man med fördel vandra, cykla eller rida runt i landskapet för att upptäcka nya intressanta sevärdheter varje dag! Till exempel kan du följa den biosfära vandringsleden mellan Mariestad och Ullersund, på Kålland/Kållandsö, som är över 100 km lång och bitvis följer sträckor av Kinnekulle vandringsled och Pilgrimsleden. Andra populära besöksmål är Läckö slott, Hornborgasjön, Varnhems klosterkyrka och Skara sommarland.
livet i och omkring Göteborg präglas av en ständig längtan till havet där Bohuslän med sina kobbar och skär tillfredställer detta behov med råge. Här finns mängder av spännande sevärdheter och aktiviteter för alla åldrar,smaker och plånböcker. I området finns gott om gemytliga restauranger där du kan njuta av fisk och skaldjur i världsklass. Dessa delikatesser bidrar till att göra Göteborg och Bohuslän till heta mötesplatser för besökande livsnjutare.
Du som vill hyra stuga eller hus på Västkusten i Västra Götaland finner i vårt utbud över 400 stugor att hyra i området – från Göteborg i söder till Strömstad i norr. Från Marstrand i väster till Mariestad i öster.
Vi har allt från klassiska stugor till lyxiga villor med pool, så du hittar garanterat något som passar dig och ditt sällskap oavsett när på året ni vill semestra.
Vecka 25 t.o.m vecka 33 | |||||||||
Måndag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Tisdag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Onsdag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Torsdag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Fredag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Lördag | 10:00 - 20:00 | ||||||||
Söndag | 10:00 - 14:00 |
Vecka 34 t.o.m vecka 24 | |||||||||
Måndag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Tisdag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Onsdag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Torsdag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Fredag | 09:00 - 17:00 | ||||||||
Lördag | Stängt Öppettider telefon 16:00 - 20:00 | ||||||||
Söndag | Stängt |
Då ni har bokat en semesterbostad via oss på DanCenter, kommer ni strax därefter att motta en bekräftelse på er bokning. Bekräftelsen är ert bevis på att ni reserverat den önskade bostaden och den innehåller samtliga de upplysningar som ni har användning av. På den första sidan finns upplysningar som adressen till stugan/lägenheten och platsen där nyckeln finns. Mitt på sidan finner ni vägbeskrivningen som beskriver vägen till nyckelutlämningsplatsen. På de efterföljande sidorna finner ni själva räkningen för er vistelse med en tillhörande betalningsinformation. Det framgår av dokumenten när betalningen förfaller.
Vid ankomst till nyckelutlämningsplatsen visar ni ert hyresbevis och ni får då nyckeln till er semesterbostad. I de flesta fall betala ni inget extra för förbrukningen av el och vatten. I de fall ni skall betala för förbrukningsrelaterade kostnader, så får ni ett elkuvert samtidigt som ni får nyckeln. Ni skall då direkt skriva ned de värden som respektive mätare visar vid er inflyttning.
I vissa fall kan båt och/ båtmotor beställas. I de fall skall beställning göras senast 1 månad innan er ankomst, via länk i ert hyresbevis.
Normal ankomsttid är kl. 16.00 på inflyttningsdagen. Om ni skulle ankomma vid en annan tidpunkt så skall ni avtala detta med nyckelvärden på förhand. Information om hur ni når denna person står på ert hyresbevis.
Ni kan beställa extra varor och tjänster via den länk som finns i ert hyresbevis. Var dock mycket uppmärksamma på att ni endast kan beställa de saker som tydligt står angivna i beskrivningen för respektive stuga.
Alla stugor har komplett kökstillbehör till det antal personer som maximalt får bebo fastigheten. Sänglinne, diskhanddukar, handdukar mm skall ni normalt själva ta med er.
Ni kan också beställa slutstädning via länken på hyresbeviset, om det framgår av beskrivningen av er utvalda stuga att ägaren av stugan tillhandahåller den tjänsten. Slutstädning och andra tilläggstjänster skall alltid betalas på plats till ägaren, dennes kontaktperson eller läggas i elkuvertet.
Tillägsbeställningarna skall göras senast 14 dagar innan ankomst. Var dock uppmärksamma på att båt/båtmotor skall beställas 1 månad innan er ankomst.
Vill ni få aktuell information om trafikläget - se www.trafiken.nu
Vill ni få de senaste väderprognoserna - se www.smhi.se